କରୋନା ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଅତୁଳନୀୟ ଦକ୍ଷତା ରହିଛି:WHO,ପୁଣି ଭାରତକୁ କଲା ପ୍ରଶଂସା

ଜେନେଭା:-ବିଶ୍ବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାଇକ୍ ରିଆନ୍ କରୋନା ଭାଇରସ ଉପରେ ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ମାଇକ ରିଆନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଉନ୍ନତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଅତୀତରେ ସାଇଲେଣ୍ଟ କିଲର ଭାବେ ୨ଟି ଗୁରୁତର ରୋଗ ( ମିଳିମିଳା ଏବଂ ପୋଲିଓ) ସହିତ ଲଢ଼ିବା ଦେଖାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଲୋପ କରିବାରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଯାହା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି ।

ମାଇକ ରିଆନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଅତୁଳନୀୟ ଦକ୍ଷତା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବନ୍ଦ କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ। ମାଇକ୍ ରିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ତଥା ନାଗରିକ ସମାଜକୁ ଏକତ୍ରିତ କରିବା ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିପୁଳ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ମାଇକେଲ ରିଆନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ପରି ଏକ ଜନବହୁଳ ଦେଶରେ ଯାହା ଘଟେ, ଚୀନ୍ କରୋନାର ଆଗାମୀ ସମୟ ସ୍ଥିର କରିବ। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘କୌଣସି ସରଳ ଉତ୍ତର ନାହିଁ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶମାନେ ପୂର୍ବ ଭଳି ବିଶ୍ୱକୁ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବେ।’ WHO କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ‘ଅଣ-ପରୀକ୍ଷିତ’ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥାଏ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସୋମବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଚିକିତ୍ସାରେ ପରୀକ୍ଷିତ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଆଶା ବଢ଼ିଯାଇପାରେ। WHO ମୁଖ୍ୟ ଟିଏ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରମାଣ ବିନା ପରୀକ୍ଷିତ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ମିଥ୍ୟା ଆଶା ଜାଗ୍ରତ କରିପାରେ ଏବଂ ଭଲ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିପାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଔଷଧର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଯାହା ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ବୋଲି ଗେବ୍ରେସ୍ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *